WDBB9G0080BNC-WRSN
Article
Intrastat
Shipping weight
0.0086 kg
All offers are visible after login.
Manufacturer
SANDISK
Reference
WDBB9G0080BNC-WRSN
Article
Intrastat
Shipping weight
0.0086 kg
Device Type
Solid state drive - internal
Capacity
8 TB
Hardware Encryption
Yes
Form Factor
M.2 2280
Interface
PCIe 4.0 (NVMe)
Width
22 mm
Depth
80 mm
Height
3.88 mm
Weight
8.6 g
SSD Endurance
4800 TB
Internal Data Rate
7200 MBps (read) / 6600 MBps (write)
Maximum 4KB Random Write
1200000 IOPS
Maximum 4KB Random Read
1200000 IOPS
Interfaces
1 x PCI Express 4.0 (NVMe)
Compatible Bay
M.2 2280
Software Included
WD_BLACK Dashboard (Windows only)
Compliant Standards
RoHS
Localisation
Worldwide
Service & Support
Limited warranty - 5 years
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
85 °C
Min Storage Temperature
-40 °C
Max Storage Temperature
85 °C