PBE240GS25SSDR
Article
Intrastat
Shipping weight
0.063 kg
All offers are visible after login.
Manufacturer
PATRIOT
Reference
PBE240GS25SSDR
Article
Intrastat
Shipping weight
0.063 kg
Device Type
Solid state drive - internal
Capacity
240 GB
Form Factor
2.5"
Interface
SATA 6Gb/s
Features
TRIM support, Dynamic and Static Wear Leveling, Bad Block Management, SmartZip
Width
69 mm
Depth
100 mm
Height
7 mm
Weight
46 g
Drive Transfer Rate
600 MBps (external)
Internal Data Rate
450 MBps (read) / 320 MBps (write)
4KB Random Read
40000 IOPS
4KB Random Write
40000 IOPS
MTBF
2,000,000 hours
Interfaces
1 x SATA 6 Gb/s - 22 pin Serial ATA
Compatible Bay
2.5"
Compliant Standards
FCC, RoHS
Shipping Width
17.8 cm
Shipping Depth
0.8 cm
Shipping Height
13.3 cm
53 g
Service & Support
Limited warranty - 3 years
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
70 °C