GP-GSTFS31100TNTD
Article
Intrastat
Total quantity in stocks
89
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
GIGABYTE
Reference
GP-GSTFS31100TNTD
Article
Intrastat
Total quantity in stocks
89
Nearest delivery
Device Type
Solid state drive - internal
Capacity
1 TB
Form Factor
2.5"
Interface
SATA 6Gb/s
Features
TRIM support, 3D NAND Technology, S.M.A.R.T.
Width
69.85 mm
Depth
100 mm
Height
7 mm
Drive Transfer Rate
600 MBps (external)
Internal Data Rate
550 MBps (read) / 500 MBps (write)
4KB Random Read
75000 IOPS
4KB Random Write
85000 IOPS
MTBF
2,000,000 hours
Interfaces
1 x SATA 6 Gb/s - 7 pin Serial ATA
Compatible Bay
2.5"
Power Consumption
2240 mW (read) ¦ 330 mW (idle) ¦ 2610 mW (write)
Service & Support
Limited warranty - 3 years
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
70 °C
Min Storage Temperature
-40 °C
Max Storage Temperature
85 °C