HDMI2-CABLE-4K60-15M
Article
Intrastat
Shipping weight
1.2 kg
All offers are visible after login.
Manufacturer
STARTECH
Reference
HDMI2-CABLE-4K60-15M
Article
Intrastat
Shipping weight
1.2 kg
Cable Type
High Speed - HDMI cable with Ethernet active, 4K60Hz UHD support, 2K144Hz support, HDR10 support
Technology
Shielded
American Wire Gauge (AWG)
24
Jacket Material
Thermoplastic elastomer (TPE)
Shielding Material
Aluminum mylar foil with braid
Length
15 m
Plated Connector
Gold
Features
18 Gbps data rate, Audio Return Channel (ARC), HDMI Ethernet Channel (HEC), HDMI CEC support (Consumer Electronics Control), 4k(2160p)@60Hz / 1440p@144Hz / 1080p@240Hz, 32 audio channels, 10000 insertions lifespan, 2000 bend lifespan, outer diameter 9 mm, marked connectors, strain relief, halogen free, EMI protection, 21:9 cinema aspect ratio, 12 Bit Deep Colour, 7.1 channel Surround Sound
Colour
Black
Connector
19 pin HDMI Type A - male
Connector (Second End)
19 pin HDMI Type A - male