MFCL6710DWRE1
Article
Intrastat
Shipping weight
23.2 kg
Total quantity in stocks
10
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
BROTHER
Reference
MFCL6710DWRE1
Article
Intrastat
Shipping weight
23.2 kg
Total quantity in stocks
10
Nearest delivery
Print technology
Laser
Printing
Mono printing
Duplex printing
Yes
Maximum resolution
1200 x 1200 DPI
Print speed (black, normal quality, A4/US Letter)
50 ppm
Duplex printing mode
Auto
Time to first page (black, normal)
6.7 s
Copying
Mono copying
Duplex copying
Yes
Maximum copy resolution
1200 x 600 DPI
Duplex copying mode
Auto
Maximum number of copies
999 copies
Copier resize
25 - 400%
Scanning
Colour scanning
Duplex scanning
Optical scanning resolution
600 x 600 DPI
Scanner type
ADF scanner
Duplex scanning mode
Input colour depth
48 bit
Output colour depth
24 bit
Input greyscale depth
16 bit
Output greyscale depth
8 bit
Scan drivers
TWAIN, WIA
Faxing
Mono faxing
Duplex faxing
Modem speed
33.6 Kbit/s
Speed dialling
Duplex functions
Copy, Fax, Print, Scan
Number of print cartridges
1
Printing colours
Black
Page description languages
BR-Script 3, PCL 6, PDF, XPS
Total number of input trays
1
Total input capacity
150 sheets
Multi-Purpose tray
Auto document feeder (ADF)
Auto document feeder (ADF) input capacity
70 sheets
Maximum input capacity
520 sheets
Maximum ISO A-series paper size
A4
Paper tray media types
Letterhead, Plain paper, Recycled paper, Thick paper, Thin paper
ISO A-series sizes (A0...A9)
A4, A5, A6
Non-ISO print media sizes
Folio, Legal, Letter
JIS B-series sizes (B0...B9)
B5
Envelopes sizes
C5, Com-10, DL, Monarch
Paper tray media weight
60 - 163 g/m²
USB port
USB connector
USB Type-A / USB Type-B
Wi-Fi
Ethernet LAN
Cabling technology
10/100/1000Base-T(X)
Wi-Fi standards
802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n)
Security algorithms
64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-AES, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2-AES, WPA2-PSK, WPA2-TKIP, WPA3-SAE
Supported network protocols (IPv4)
Supported network protocols (IPv6)
Internal memory
512 MB
Product colour
White
Market positioning
Home & office
Built-in display
Display
LCD
Control type
Touch
Colour display
Power consumption (printing)
710 W
Power consumption (copying)
710 W
Power consumption (ready)
31 W
Power consumption (sleep)
6 W
AC input voltage
220 - 240 V
AC input frequency
50/60 Hz
Operating relative humidity (H-H)
20 - 80%
Storage temperature (T-T)
0 - 40 °C
Operating temperature (T-T)
10 - 32.5 °C
Storage relative humidity (H-H)
35 - 85%
Width
495 mm
Depth
473 mm
Height
518 mm