SDIT/32GB
Manufacturer
KINGSTON
Reference
SDIT/32GB
Article
Intrastat
Product Type
Flash memory card
Storage Capacity
32 GB
Speed Class
A1 / Video Class V30 / UHS-I U3 / Class10
Read Rate
Up to 100 MB/s
Write Rate
Up to 80 MB/s
Form Factor
microSDHC UHS-I Memory Card
Technology
TLC NAND Flash
Features
Service & Support
Limited warranty - 3 years
Width
24 mm
Depth
32 mm
Thickness
2.1 mm
Min Operating Temperature
-40 °C
Max Operating Temperature
85 °C