WDBAGF0010BBL-WESN
Article
Intrastat
Shipping weight
0.12 kg
Manufacturer price
Total quantity in stocks
5
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
SANDISK
Reference
WDBAGF0010BBL-WESN
Article
Intrastat
Shipping weight
0.12 kg
Manufacturer price
Total quantity in stocks
5
Nearest delivery
Device Type
Solid state drive - external (portable)
Capacity
1 TB
Hardware Encryption
Yes
Encryption Algorithm
256-bit AES
Interface
USB 3.2 Gen 2
Features
Shock resistant, password authentication, automatic backup
Width
45 mm
Depth
90 mm
Height
10 mm
Weight
40 g
Interface Transfer Rate
10.0 Gbps (USB 3.2 Gen2)
Max Data Transfer Rate
1050 MB/s
Interfaces
1 x USB 3.1 Gen 2 - 24 pin USB-C
Power Source
USB bus
Software Included
WD Security, WD Drive Utilities, WD Backup, WD Discovery
Cables Included
1 x USB-C cable ¦ 1 x USB-C to USB-A adapter
Compliant Standards
RoHS
Enclosure Colour
Midnight blue
Image Colour Disclaimer
The displayed product image may be a different colour
Localisation
Worldwide (excluding China)
Service & Support
Limited warranty - 5 years
Min Operating Temperature
5 °C
Max Operating Temperature
35 °C
Min Storage Temperature
-20 °C
Max Storage Temperature
65 °C