WDBU6Y0015BBK-WESN
Shipping weight
0.32 kg
All offers are visible after login.
Manufacturer
WESTERN DIGITAL
Reference
WDBU6Y0015BBK-WESN
Shipping weight
0.32 kg
HDD size
2.5"
HDD capacity
1000 GB
Type
HDD
File format system
NTFS
Maximum data transfer rate
5000 Mbit/s
USB connector
Micro-USB B
USB version
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
Thunderbolt technology
N
Wi-Fi
N
USB data transfer rates
480,5000 Mbit/s
Product colour
Black
Plug and Play
Y
LED indicators
Y
Windows operating systems supported
Mac operating systems supported
Bus powered
USB
Bus power
5 V
External power adapter
Operating temperature (T-T)
5 - 35 °C
Storage temperature (T-T)
-20 - 65 °C
Weight
130 g
Width
82 mm
Depth
111 mm
Height
15 mm