TS8TSJ35T3
Article
Intrastat
Shipping weight
1.373 kg
All offers are visible after login.
Manufacturer
TRANSCEND
Reference
TS8TSJ35T3
Article
Intrastat
Shipping weight
1.373 kg
Device Type
Hard drive - external (desktop)
Capacity
8 TB
Encryption Algorithm
256-bit AES
Form Factor
3.5"
Interface
USB 3.0
Internal Drive Interface
Serial ATA
Features
Width
4.48 cm
Depth
15.24 cm
Height
17.24 cm
Weight
1.04 kg
Interfaces
1 x USB 3.0 - 9 pin USB Type B
Compatible Bay
3.5"
Power Source
Included AC adapter
Power Device
Power adapter
Voltage Required
AC 120/230 V
Software Included
Transcend Elite
OS Required
Cables Included
1 x USB cable - USB Type A to B - external
Compatible with Windows 7
"Compatible with Windows 7" software and devices carry Microsoft’s assurance that these products have passed tests for compatibility and reliability with 32-bit and 64-bit Windows 7.
Compliant Standards
Service & Support
Limited warranty - 3 years
Min Operating Temperature
5 °C
Max Operating Temperature
55 °C