TS1TSJ25M3G
Shipping weight
0.185 kg
Total quantity in stocks
8
Reference
TS1TSJ25M3G
Shipping weight
0.185 kg
Total quantity in stocks
8
Form Factor
2.5"
Interface
USB 3.0
Internal Drive Interface
Serial ATA
Features
Shock resistant, Bus Powered by USB, sleep mode, One-Touch Backup, LED power indicator, 256-bit AES
Width
80.8 mm
Depth
129.5 mm
Height
16.1 mm
Weight
185 g
Interface Transfer Rate
5.0 Gbps (USB 3.0)
Interfaces
1 x USB 3.0
Compatible Bay
2.5"
Power Source
USB bus
Software Included
StoreJet Software
OS Required
Linux Kernel 2.6.31 or later, Apple MacOS X 10.7 or later, Microsoft Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10
Cables Included
1 x USB 3.0 cable - external ¦ 1 x USB Y-cable - external
Compliant Standards
Plug and Play, BSMI, FCC, MIL-STD 810G
Enclosure Colour
Military green
Min Operating Temperature
5 °C
Max Operating Temperature
55 °C