TS4TSJ25M3S
Article
Intrastat
Shipping weight
0.4 kg
Total quantity in stocks
9
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
TRANSCEND
Reference
TS4TSJ25M3S
Article
Intrastat
Shipping weight
0.4 kg
Total quantity in stocks
9
Nearest delivery
Device Type
Hard drive - external (portable)
Capacity
4 TB
Encryption Algorithm
AES
Form Factor
2.5"
Interface
USB 3.1 Gen 1
Features
Shock resistant, One-Touch Backup
Width
80.8 mm
Depth
129.5 mm
Height
24.1 mm
Weight
294 g
Interface Transfer Rate
5.0 Gbps (USB 3.1 Gen 1)
Interfaces
1 x USB 3.1 Gen 1
Compatible Bay
2.5"
Power Source
USB bus
Software Included
Transcend Elite, Transcend RecoveRx
OS Required
Linux Kernel 2.6.31 or later, Apple MacOS X 10.7 or later, Microsoft Windows 7 / 8 / 10
Compliant Standards
BSMI, FCC, KC, MIL-STD 810G 516.6, EAC, RCM
Enclosure Colour
Iron grey
Service & Support
Limited warranty - 3 years
Min Operating Temperature
5 °C
Max Operating Temperature
55 °C