TS1TSJ25M3S
Shipping weight
0.286 kg
Total quantity in stocks
33
Reference
TS1TSJ25M3S
Shipping weight
0.286 kg
Total quantity in stocks
33
1 TB
Encryption Algorithm
256-bit AES
Form Factor
2.5"
Interface
USB 3.1 Gen 1
Internal Drive Interface
Serial ATA
Features
Shock resistant, sleep mode, One-Touch Backup, LED power indicator, 256-bit AES
Width
80.8 mm
Depth
129.5 mm
Height
16.1 mm
Weight
185 g
Interface Transfer Rate
5.0 Gbps (USB 3.1 Gen 1)
Interfaces
1 x USB 3.1 Gen 1
Compatible Bay
2.5"
Power Source
USB bus
Software Included
Transcend Elite
OS Required
Linux Kernel 2.6.31 or later, Apple MacOS X 10.7 or later, Microsoft Windows 7 / 8 / 8.1 / 10
Compliant Standards
BSMI, FCC, MIL-STD 810G 516.6
Enclosure Colour
Iron grey
Min Operating Temperature
5 °C
Max Operating Temperature
55 °C