TS2TSJ25H3P
Shipping weight
0.284 kg
Total quantity in stocks
32
Nearest delivery
Reference
TS2TSJ25H3P
Shipping weight
0.284 kg
Total quantity in stocks
32
Nearest delivery
Form Factor
2.5"
Interface
USB 3.0
Internal Drive Interface
Serial ATA
Features
Shock resistant, One-Click backup button
Width
80.8 mm
Depth
131.8 mm
Height
24.5 mm
Interface Transfer Rate
5.0 Gbps (USB 3.0)
Interfaces
1 x USB 3.0 - 10 pin Micro-USB Type B
Compatible Bay
2.5"
Power Source
Additional USB
Software Included
Transcend Elite
OS Required
Apple MacOS X 10.4 or later, Linux Kernel 2.6.31 or later, Microsoft Windows Vista / XP / 7 / 8
Cables Included
1 x USB power splitter cable - external
Compatible with Windows 7
"Compatible with Windows 7" software and devices carry Microsoft’s assurance that these products have passed tests for compatibility and reliability with 32-bit and 64-bit Windows 7.
Enclosure Material
Silicone
Compliant Standards
Plug and Play, MIL-STD 810F, BSMI, FCC
Enclosure Colour
Brilliant purple
Min Operating Temperature
5 °C
Max Operating Temperature
55 °C