TS4TSJ25H3B
Article
Intrastat
Shipping weight
0.4 kg
Total quantity in stocks
11
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
TRANSCEND
Reference
TS4TSJ25H3B
Article
Intrastat
Shipping weight
0.4 kg
Total quantity in stocks
11
Nearest delivery
Device Type
Hard drive - external (portable)
Capacity
4 TB
Encryption Algorithm
256-bit AES
Form Factor
2.5"
Interface
USB 3.1 Gen 1
Internal Drive Interface
Serial ATA
Features
Width
80.8 mm
Depth
131.8 mm
Height
24.5 mm
Weight
298 g
Interface Transfer Rate
5.0 Gbps (USB 3.1 Gen 1)
Interfaces
1 x USB 3.1 Gen 1
Compatible Bay
2.5"
Power Source
USB bus
Software Included
Transcend Elite
OS Required
Linux Kernel 2.6.31 or later, Apple MacOS X 10.7 or later, Microsoft Windows 7 / 8 / 8.1 / 10
Compliant Standards
BSMI, FCC, MIL-STD 810G 516.6
Enclosure Colour
Navy blue
Service & Support
Limited warranty - 3 years
Min Operating Temperature
5 °C
Max Operating Temperature
55 °C