IPC-HFW5541E-ZHE-27135-S3
Article
Intrastat
Shipping weight
1.66 kg
Total quantity in stocks
15
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
DAHUA
Reference
IPC-HFW5541E-ZHE-27135-S3
Article
Intrastat
Shipping weight
1.66 kg
Total quantity in stocks
15
Nearest delivery
Device Type
Network surveillance camera
Audio Support
Yes: built-in microphone
Audio Formats
G.711a, G.711u, PCM, G.726, G.723
Form Factor
Bullet
Connectivity Technology
Wired
Width
9.5 cm
Depth
27.32 cm
Height
9.5 cm
Weight
1.12 kg
Type
Colour - Day&Night - fixed - outdoor - dustproof / waterproof / vandal-proof
Digital Video Format
H.265, H.264, H.264H, H.264B, MJPEG, H.265+, H.264+
Max Digital Video Resolution
2960 x 1668
Motion Detection
Yes
Video Modes
1440p, 1080p, 720p
Exposure Range
1/3 sec - 1/100000 sec
Minimum Illumination
0.0009 lux - colour - F1.5 - 30 IRE ¦ 0.0005 lux - B&W - F1.5 - 30 IRE ¦ 0 lux - IR
Infrared LEDs
4
Infrared Distance
60 m
Digital Video Capture Resolution
Frame Rate (max)
30 frames per second
RAM
1 GB
Flash Memory
4 GB
Features
Type
5 MP Progressive Scan CMOS 1/2.7"
F14 mount - vari-focal
Optical Zoom
5 x
Focal Length
2.7 mm - 13.5 mm
Lens Iris
F/1.5 auto iris
Focus Adjustment
Motorised
Min Focus Distance
80 cm
Horizontal Field of View (degree)
Vertical Field of View (degree)
Diagonal Field of View (degree)
Range (degree)
0 to 360
Range (degree)
0 to 90
Network Interface
Ethernet 10Base-T/100Base-T
Network Protocols
Alarm Inputs Qty
2
Alarm Outputs Qty
1
Ports
LAN/power - RJ-45 ¦ Audio line in - RCA ¦ Audio line out - RCA
Supported Memory Cards
microSD Card
Compliant Standards
Power Requirements
DC 12 V / PoE / ePoE
Service & Support
Limited warranty - 5 years
Min Operating Temperature
-40 °C
Max Operating Temperature
60 °C
Relative Humidity (operating)
= 95%