RT-AC1200V2
Article
Intrastat
Shipping weight
0.395 kg
Total quantity in stocks
20
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
ASUS
Reference
RT-AC1200V2
Article
Intrastat
Shipping weight
0.395 kg
Total quantity in stocks
20
Nearest delivery
Ethernet WAN
Y
DSL WAN
N
SIM card slot
N
3G/4G USB modem compatibility
Networking standards
IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3
Ethernet interface type
Fast Ethernet
Cabling technology
10/100Base-T(X)
Ethernet LAN data rates
10,100 Mbit/s
Web-based management
Y
Quality of Service (QoS) support
Universal Plug and Play (UPnP)
Reset button
WPS push button
Ethernet LAN (RJ-45) ports
5
DHCP client
DMZ support
Security algorithms
64-bit WEP, 128-bit WEP, SNMP, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2-Enterprise, WPA2-PSK, WPS
Firewall
Firewall security
SPI intrusion detection,DoS protection
URL filtering
Access Control List (ACL)
System event log
Digital Living Network Alliance (DLNA) certified
Flash memory
16 MB
Internal memory
64 MB
Windows operating systems supported
Windows 10, Windows 10 x64, Windows 8, Windows 8.1, Windows XP
Mac operating systems supported
Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks
Product colour
Black
LED indicators
LAN, Power, WAN, WLAN
On/off switch
AC input voltage
110 - 240 V
AC input frequency
50 - 60 Hz
Input current
0.5 A
Output voltage
12 V
Width
117 mm
Depth
126 mm
Height
34 mm