RUTM55000000
Article
Intrastat
Shipping weight
0.43 kg
All offers are visible after login.
Manufacturer
TELTONIKA
Reference
RUTM55000000
Article
Intrastat
Shipping weight
0.43 kg
Device Type
Wireless router
Enclosure Type
DIN rail mountable, wall-mountable, flush-mountable
Connectivity Technology
Wired, wireless
Data Link Protocol
Data Transfer Rate
3.4 Gbps
Performance
Capacity
Simultaneous connections: up to 150
Network / Transport Protocol
Routing Protocol
BGP, OSPFv2, RIP-1, RIP-2, EIGRP, NHRP, policy-based routing (PBR), VRRP, GRE
Remote Management Protocol
Encryption Algorithm
Authentication Method
X.509 certificates, TACACS+, RADIUS, Secure Shell (SSH), Secure Shell v.2 (SSH2)
Features
Compliant Standards
Processor
1 x MediaTek MIPS 1004Kc 880 MHz
RAM
256 GB DDR3 SDRAM
Flash Memory
256 MB
Built-in Devices
16 MB NOR flash, GPS / GLONASS / Galileo / Beidou / QZSS
Status Indicators
Signal strength, 3G, 4G, 5G, link/activity
Type
Wireless cellular modem
Mobile Communication Protocol
5G Sub-6 Ghz
Generation
5G, 3G, 4G
Cellular Band
Max Transfer Rate
3.4 Gbps
VoIP Protocols
H.323, SIP
Internet of Things (IoT) Compatible
Yes
Platform
Cumulocity, ThingWorx, Clouds of Things, Azure IoT Hub
Interfaces
WAN: 1 x 10/100/1G Ethernet - RJ-45 LAN: 3 x 10/100/1G Ethernet - RJ-45 Antenna: 4 x SMA Antenna: 2 x RP-SMA - Wi-Fi Antenna: 1 x SMA - GNSS aerial USB 2.0: 1 x 4 pin USB Type A Serial: 1 x RS-232 - 2 pin Serial: 1 x RS-485 - 2 pin
Expansion Slots
2 (total) / 2 (free) x Mini-SIM
Aerial
External detachable
Antenna Qty
7
Power Device
External power adapter (not included)
Voltage Required
DC 9 - 50 V
Included Accessories
3-pin power connector, 2 x 8-pin Phoenix connectors, hex key, SIM card adapter kit
Localisation
EMEA (excluding Belarus, Iran, Russia), Rest of APAC, Brazil
OS Provided
RutOS
Width
13.2 cm
Depth
9.5 cm
Height
4.42 cm
Weight
430 g
Service & Support
Limited warranty - 2 years
Min Operating Temperature
-40 °C
Max Operating Temperature
75 °C
Humidity Range Operating
10 - 90% (non-condensing)