CUBEG-5AC60AY-SA
Manufacturer
MIKROTIK
Reference
CUBEG-5AC60AY-SA
Article
Intrastat
Device Type
Wireless router
Enclosure Type
Pole-mountable
Connectivity Technology
Wireless, wired
Data Link Protocol
Frequency Band
5 GHz / 60 GHz
Features
Beam width 60°
Compliant Standards
IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.11ay, IC, FCC
Processor
1 x Qualcomm IPQ4019 716 MHz
RAM
256 MB
Flash Memory
64 MB
Interfaces
1 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T (PoE) - RJ-45
Aerial
Internal
Antenna Qty
1
Gain Level
11.5 dBi
Power Device
External power adapter
Voltage Required
DC 18 - 48 V
Power Consumption Operational
13 Watt
Included Accessories
PoE injector, hose clamp
OS Provided
MikroTik RouterOS (licence level 4)
Width
11.5 cm
Depth
21.1 cm
Height
9 cm
Min Operating Temperature
-40 °C
Max Operating Temperature
70 °C