NET SWITCH 18PORT 16POE/CS4218-16ET-135 DAHUA
Manufacturer
DAHUA
Reference
CS4218-16ET-135
Article
Intrastat
Shipping weight
2.88 kg
Total quantity in stocks
11
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
DAHUA
Reference
CS4218-16ET-135
Article
Intrastat
Shipping weight
2.88 kg
Total quantity in stocks
11
Nearest delivery
Summary
Vendor Homepage
Category Code
SWI
Unit Box Height
0.09
Unit Box Length
0.54
Unit Box Width
0.345
Switch layer
L2
Switch type
Managed
Web-based management
Yes
Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity
Basic switching RJ-45 Ethernet ports type
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
Gigabit Ethernet (copper) ports quantity
16
SFP module slots quantity
2
10G support
No
Networking standards
IEEE 802.3/IEEE 802.3ad/IEEE 802.3u/IEEE 802.3x/IEEE 802.3z
Number of VLANs
32
VLAN support
Yes
Forwarding rate
5.36 Mpps
Jumbo frames
15000
Jumbo frames support
MAC address table
8000 entries
Packet buffer memory
4 MB
Switching capacity
7.2 Gbit/s
DHCP features
DHCP client
Housing material
Metal
Product colour
Black
Rack mounting
Reset button
Mean time between failures (MTBF)
763.502 h
Power consumption (max)
154 W
Power source
AC
Power supply included
Power over Ethernet (PoE)
Power over Ethernet (PoE) power per port
30 W
Total Power over Ethernet (PoE) budget
135 W
Operating relative humidity (H-H)
5 - 95 %
Operating temperature (T-T)
-10 - 55 °C
Storage relative humidity (H-H)
5 - 95 %
Storage temperature (T-T)
-40 - 70 °C
Depth
440 mm
Height
44 mm
Weight
2230 g
Width
220 mm
Package depth
540 mm
Package height
90 mm
Package weight
2880 g
Package width
342 mm