NET SWITCH 10PORT 8POE/PFS3110-8ET1GT1GF-96 DAHUA
Manufacturer
DAHUA
Reference
DH-PFS3110-8ET1GT1GF-96
Article
Intrastat
Shipping weight
1.4 kg
All offers are visible after login.
Manufacturer
DAHUA
Reference
DH-PFS3110-8ET1GT1GF-96
Article
Intrastat
Shipping weight
1.4 kg
Switch type
Unmanaged
Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity
Basic switching RJ-45 Ethernet ports type
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
SFP module slots quantity
1
Networking standards
IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x
10G support
No
MAC address table
8000 entries
Switching capacity
5.6 Gbit/s
Forwarding rate
4.17 Mpps
Jumbo frames support
Yes
Jumbo frames
9000
Packet buffer memory
0.5 MB
Product colour
Black
Housing material
Metal
Power source
DC
Power supply included
Yes
DC input voltage
53 V
Input current
1.81 A
Power consumption (max)
96 W
Power over Ethernet (PoE)
Power over Ethernet (PoE) ports quantity
8
Total Power over Ethernet (PoE) budget
96 W
Operating temperature (T-T)
-10 - 55 °C
Storage temperature (T-T)
-40 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)
10 - 90%
Storage relative humidity (H-H)
5 - 95%
Width
240 mm
Depth
105 mm
Height
28 mm
Weight
650 g
Package width
279 mm
Package depth
239 mm
Package height
89 mm