Ubiquiti Networks POE-50-60W - PoE injector - AC 120 / 230 V - 60 Watt
Reference
POE-50-60W
Shipping weight
0.4 kg
Total quantity in stocks
19
Nearest delivery
Reference
POE-50-60W
Shipping weight
0.4 kg
Total quantity in stocks
19
Nearest delivery
Input Voltage Range
AC 90 - 260 V
Frequency Required
47 - 63 Hz
Output Voltage
50 V
Power Capacity
60 Watt
Efficiency
85%+
Interfaces
1 x Gigabit LAN - RJ-45
Compliant Standards
FCC Class B certified, UL, EN55022, EN55024, CCC, UL 60950-1, IEC 60950-1
Service & Support
Limited warranty - 1 year
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
35 - 95% (non-condensing)