Ubiquiti Networks POE-24-24W - PoE injector - AC 120 / 230 V - 24 Watt
Reference
POE-24-24W
Article
395099
Intrastat
Shipping weight
0.1355 kg
Total quantity in stocks
102
Reference
POE-24-24W
Article
395099
Intrastat
Shipping weight
0.1355 kg
Total quantity in stocks
102
Nearest delivery
Device Type
PoE injector - external
Input Voltage
AC 120/230 V
Input Voltage Range
AC 90 - 260 V
Frequency Required
47 - 63 Hz
Input Connectors
Power IEC 60320 C6
Power Output Connectors Details
1 x RJ-45
Output Voltage
24 V
Power Capacity
24 Watt
Efficiency
80%+
Interfaces
1 x LAN - RJ-45
Cables Included
Power cable - external
Features
LED indicators
Compliant Standards
FCC Class B certified, UL, EN55022, EN55024, CCC, UL 60950-1, IEC 60950-1
Service & Support
Limited warranty - 1 year
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
35 - 95% (non-condensing)