Ubiquiti Networks POE-24-24W-G-WH - PoE injector - AC 100-240 V - 24 Watt
Reference
POE-24-24W-G-WH
Shipping weight
0.166 kg
Total quantity in stocks
26
Reference
POE-24-24W-G-WH
Shipping weight
0.166 kg
Total quantity in stocks
26
Nearest delivery
Device Type
PoE injector - external
Input Voltage
AC 100-240 V
Frequency Required
50/60 Hz
Input Connectors
1 x power IEC 60320 C6
Power Output Connectors Details
1 x RJ-45 (surge) - 24 V 1 A
Output Voltage
24 V
Power Capacity
24 Watt
Surge Suppression
Yes
Surge Response Time
1 ns
Max Spike Current
1500 A
Efficiency
86.2%+
Interfaces
1 x Gigabit LAN - RJ-45
Features
LED indicators, remote reset function, clamping protection
Compliant Standards
UL, IC, FCC
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
5 - 90% (non-condensing)