StarTech.com Industrial Gigabit PoE Injector, High Speed/High Power 90W, 802.3bt PoE++ 48V-56VDC DIN Rail UPoE/Ultra Power Over Ethernet Injector Adapter, -40C to +75C, Rugged, Gigabit PoE - 90W PoE++ Injector (POEINJ1G90W) - PoE injector - 90 Watt - output connectors: 2 - black
Manufacturer
STARTECH
Reference
POEINJ1G90W
Article
Intrastat
Shipping weight
0.416 kg
Total quantity in stocks
3
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
STARTECH
Reference
POEINJ1G90W
Article
Intrastat
Shipping weight
0.416 kg
Total quantity in stocks
3
Nearest delivery
Type
Network repeater
Maximum transfer distance
100 m
Data transfer rate
1000 Mbit/s
Chipset
Microsemi PD69204
Ethernet LAN data rates
10,100,1000 Mbit/s
Auto MDIX IEEE
Y
Jumbo frames support
Y
Auto-negotiation
Duplex system
Full
International Protection (IP) code
IP30
Mean time between failures (MTBF)
540891 h
Networking standards
IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3af,IEEE 802.3at,IEEE 802.3bt,IEEE 802.3u
Power over Ethernet (PoE) ports quantity
2
Terminal block port
Product colour
Black
Housing material
Aluminium
LED indicators
Certification
CE, FCC, UL
Power over Ethernet (PoE)
Total Power over Ethernet (PoE) budget
90 W
Power plug type
Type N
Power over Ethernet (PoE) voltage range
48 - 56 V
Operating temperature (T-T)
-40 - 75 °C
Storage temperature (T-T)
-40 - 85 °C
Operating relative humidity (H-H)
5 - 95%
Width
32 mm
Depth
82 mm
Height
104 mm
Weight
174 g
Supported network protocols (IPv4)
CSMA/CD
Sustainability certificates
RoHS
Quick start guide
Package width
211 mm
Package depth
162 mm
Package height
64 mm