StarTech.com Mini DisplayPort to HDMI Adapter - 4K mDP to HDMI Converter - UHD 4K 60Hz (MDP2HD4K60S) - Video converter - DisplayPort - HDMI
Manufacturer
STARTECH
Reference
MDP2HD4K60S
Article
Intrastat
Shipping weight
0.02 kg
Total quantity in stocks
52
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
STARTECH
Reference
MDP2HD4K60S
Article
Intrastat
Shipping weight
0.02 kg
Total quantity in stocks
52
Nearest delivery
Cable length
0.148 m
Connector 1
Mini DisplayPort
Connector 2
HDMI
Connector 1 gender
Male
Connector 2 gender
Female
Connector 1 form factor
Straight
Connector 2 form factor
Straight
HDMI version
2.0
HDCP
Y
HDCP version
2.2
DisplayPort version
1.2
DisplayPort Content Protection (DPCP)
Y
Maximum resolution
3840 x 2160 pixels
Supported graphics resolutions
1280 x 720 (HD 720), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA), 3840 x 2160
Supported video modes
720p, 1080p, 2160p
Maximum refresh rate
60 Hz
Product colour
Black
Chipset
Parade - PS176
Supported audio channels
7.1
Plug and Play
Converter type
Active
Operating temperature (T-T)
5 - 35 °C
Storage temperature (T-T)
-25 - 70 °C
Sustainability certificates
CE, RoHS
Weight
11 g
Width
22 mm
Depth
152 mm
Height
10 mm
Quantity per pack
1 pc(s)
Package width
200 mm
Package depth
220 mm
Package height
10 mm
Package weight
20 g
Harmonized System (HS) code
Master (outer) case width
335 mm
Master (outer) case length
500 mm
Master (outer) case height
225 mm