StarTech.com Dual Rail Rackmount KVM Console HD 1080p, Single Port DVI / VGA KVM with 17" LCD Monitor for Server Rack, Fully Featured 1U LCD KVM Drawer with Cables, USB Support, 44230 MTBF - Single Port Console (RKCOND17HD) - KVM console with KVM switch - 1 ports - USB - 17.3" - rack-mountable - 1920 x 1080 Full HD (1080p) @ 60 Hz - 250 cd / m² - 650:1 - 8 ms - 2xDVI-D, 2xVGA - black - 1U
Manufacturer
STARTECH
Reference
RKCOND17HD
Article
Intrastat
Shipping weight
18.9 kg
Total quantity in stocks
8
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
STARTECH
Reference
RKCOND17HD
Article
Intrastat
Shipping weight
18.9 kg
Total quantity in stocks
8
Nearest delivery
Display Type
KVM console / TFT active matrix
Diagonal Size
17.3"
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 60 Hz
Pixel Pitch
0.199 mm
Brightness
250 cd/m²
Contrast Ratio
650:1
Colour Support
262,144 colours
Horizontal Viewing Angle
140
Vertical Viewing Angle
120
Colour
Black
Dimensions (WxDxH)
48 cm x 72.7 cm x 4.4 cm
Height (Rack Units)
1U
Weight
12 kg
Type
Keyboard, touchpad
Type
KVM switch - 1 ports
Keyboard / Mouse Interface
USB
Max Resolution
1920 x 1080 @ 60 Hz
Interfaces
Features
LED indicator
Included Accessories
Firmware upgrade cable, 8 x M5 cage nuts, 8 x M5 screws, 2 x mounting rails
Cables Included
1 x keyboard / mouse / video cable - 1.2 m ¦ 1 x audio cable - 1.8 m
Rack Mounting Kit
Included
MTBF
44230 hour(s)
Compliant Standards
UL, FCC, RoHS
Localisation
Australia, Japan, New Zealand, United Kingdom, Europe, North Asia
Input Voltage
AC 120/230 V
Power Consumption (Typical)
19.4 Watt
Service & Support
Limited warranty - 2 years
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
10 - 80% (non-condensing)