MicroTouch DT-156P-A1 - LCD monitor - 15.6" - touchscreen - 1920 x 1080 Full HD (1080p) @ 60 Hz - 450 cd / m² - 1000:1 - HDMI, VGA, DisplayPort, USB-C - speakers - black
Manufacturer
MICROTOUCH
Reference
DT-156P-A1
Article
Intrastat
Shipping weight
2.8 kg
Total quantity in stocks
1
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
MICROTOUCH
Reference
DT-156P-A1
Article
Intrastat
Shipping weight
2.8 kg
Total quantity in stocks
1
Nearest delivery
Display Type
LCD monitor / TFT active matrix
Diagonal Size
15.6"
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 60 Hz
Brightness
450 cd/m²
Brightness w/touchscreen
405 cd/m²
Contrast Ratio
1000:1
Horizontal Viewing Angle
178
Vertical Viewing Angle
178
Features
Projected Capacitive Touch (P-CAP) technology
Colour
Black
Dimensions (WxDxH)
36.91 cm x 2.72 cm x 22.37 cm
Weight
1.805 kg
Type
Speakers - stereo
Output Power / Channel
2 Watt
Type
Touchscreen
Interfaces
VGA ¦ DisplayPort ¦ HDMI ¦ Serial (RJ-11) ¦ USB-C ¦ Audio line-in (mini-jack)
VESA Mounting Interface
100 x 100 mm
Compliant Standards
FCC, RoHS, LVD
Shipping Width
45.5 cm
Shipping Depth
15 cm
Shipping Height
31.5 cm
Service & Support
Limited warranty - 3 years
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
20 - 80% (non-condensing)