Thomson 55QG7C14 - 55" Diagonal Class LED-backlit LCD TV - QLED Pro - Smart TV - Google TV - 4K UHD (2160p) 3840 x 2160 - HDR - Direct LED, Quantum Dot - black
Manufacturer
THOMSON
Reference
55QG7C14
Article
Intrastat
Shipping weight
19.38 kg
Total quantity in stocks
10
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
THOMSON
Reference
55QG7C14
Article
Intrastat
Shipping weight
19.38 kg
Total quantity in stocks
10
Nearest delivery
Product Type
LED-backlit LCD TV - QLED Pro - Smart TV
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/1733030
Energy Class
Class F
Energy Class (HDR)
Class F
Power Consumption Operational
170 Watt
Power Consumption SDR (On mode)
76 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
77 kWh/1000h
Diagonal Class
55"
Platform
Google TV
Operating System
Android TV 11
HDR Capable
Yes
HDR Format
HDR10, Dolby Vision
TV Tuner Presence
Yes
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
4 ports
Picture Enhancements
Dynamic Noise Reduction
Dimensions
Without stand
Width
122.7 cm
Depth
7.8 cm
Height
71.2 cm
Enclosure Colour
Black
Colour Support
1000000000 colours
Resolution
3840 x 2160
Display Format
4K UHD (2160p)
Image Aspect Ratio
16:9
Frame Rate & Enhancement Technology
144 Hz Refresh Rate
LCD Backlight Technology
Direct LED, Quantum Dot technology
Viewing Angle
178 degrees
Viewing Angle (Vertical)
178 degrees
Features
10-bit support, adaptive deinterlacing, Chromecast built-in
Stand
Included
Stand Design
Tabletop
Stand Features
Central stand, swivel
Flat Panel Mount Interface
200 x 200 mm
VESA Compatibility
Conditional Access
Common Interface Plus (CI+) slot
Digital TV Tuner
DVB-C, DVB-T, DVB-T2, DVB-S, DVB-S2
HDTV Tuner
Digital TV Service
HbbTV
MPEG Profiles and Levels
HEVC/H.265
USB Port
USB Ports Qty
2
Configuration
ARM Cortex-A75 ( 1.3 GHz ) + ARM Cortex-A55 ( 1.15 GHz )