Sony Bravia Professional Displays FW-55BZ40L - 55" Diagonal Class BZ40L Series LED-backlit LCD display - digital signage - Android TV - 4K UHD (2160p) 3840 x 2160 - HDR - Direct LED
Reference
FW-55BZ40L
Shipping weight
23 kg
Total quantity in stocks
200
Reference
FW-55BZ40L
Shipping weight
23 kg
Total quantity in stocks
200
Energy Class
Class F
Power Consumption Operational
201 Watt
Power Consumption SDR (On mode)
76 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
95 kWh/1000h
Diagonal Class
55"
Series
BZ40L Series
Picture Enhancements
4K X-Reality PRO Engine, 92% DCI-P3 colour gamut
Width
124.3 cm
Depth
7.1 cm
Height
72.1 cm
Weight
15.8 kg
LCD Display Technology
IPS
Frame Rate & Enhancement Technology
Motionflow XR 240 technology, 60 Hz Native Refresh Rate
Coating
Deep black non-glare, 47% haze
Image Contrast Ratio
1200:1
Dynamic Contrast Ratio
Brightness
700 cd/m²
Response Time
8 ms
Flat Panel Mount Interface
300 x 300 mm