LH55VMCEBGBXEN
Shipping weight
27.4 kg
Total quantity in stocks
93
Nearest delivery
Reference
LH55VMCEBGBXEN
Shipping weight
27.4 kg
Total quantity in stocks
93
Nearest delivery
Product Type
LED-backlit LCD flat panel display
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/1772290
Power Consumption Operational
220 Watt
Power Consumption SDR (On mode)
113 kWh/1000h
Diagonal Class
55"
Series
VHB-E Series
DVI, DisplayPort
Modes
Black Equaliser mode
Picture Enhancements
72% Colour Gamut
Design
Extreme Narrow Bezel
Protection
Dust-resistant
Width
121.22 cm
Depth
7.04 cm
Height
68.3 cm
Weight
19.5 kg
Enclosure Colour
Black
Pixel Pitch
0.63 mm
Coating
Anti-glare, 28% Glass Haze
Image Contrast Ratio
1000:1
Dynamic Contrast Ratio
Brightness
500 cd/m²
Commercial Features
Picture Enhancer mode, SMART Signage Platform
Features
SSSP 6.0, mobile calibration
Flat Panel Mount Interface
600 x 400 mm
Connector Type
Compliant Standards
0.5 Watt
Service & Support
Limited warranty - 3 years
Width (Shipping)
139.8 cm
Weight (Shipping)
28.6 kg
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
10 - 90%