LH55VHCRBGBXEN
Shipping weight
16.8 kg
Total quantity in stocks
44
Nearest delivery
Reference
LH55VHCRBGBXEN
Shipping weight
16.8 kg
Total quantity in stocks
44
Nearest delivery
Product Type
LED-backlit LCD flat panel display
Energy Class
Class G
Power Consumption Operational
250 Watt
Power Consumption SDR (On mode)
155 kWh/1000h
Diagonal Class
55"
Commercial Use
Yes - digital signage
Series
VHR-R Series
TV Tuner
No tuner
TV Tuner Presence
No
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
2 ports
PC Interface
DVI, DisplayPort
Modes
Black Equaliser mode
Picture Enhancements
72% Colour Gamut
Design
Modern Slim Design, Razor Narrow Bezel
Protection
Dust-resistant
Dimensions
Without stand
Width
121.1 cm
Depth
6.99 cm
Height
68.17 cm
Weight
Enclosure Colour
Black
LCD Display Technology
IPS
Pixel Pitch
0.63 mm
Resolution
1920 x 1080
Display Format
1080p
Image Aspect Ratio
16:9
LCD Backlight Technology
LED backlight
Coating
Anti-glare, 28% Glass Haze
Image Contrast Ratio
1100:1
Dynamic Contrast Ratio
Brightness
700 cd/m²
Viewing Angle
178 degrees
Viewing Angle (Vertical)
178 degrees
Response Time
8 ms
Commercial Features
SMART Signage Platform, MagicInfo S6 Player, Picture Enhancer mode
Operation Hours / Days
24 / 7
Features
SSSP 6.0, mobile calibration
Flat Panel Mount Interface
600 x 400 mm
VESA Compatibility
Yes
USB Port
Yes
USB Ports Qty
1
Connectivity
LAN
Connector Type
Compliant Standards
Power Device
Power supply
Input Voltage
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Power Consumption Sleep
0.5 Watt
Service & Support
Limited warranty - 3 years
Width (Shipping)
Depth (Shipping)
25.7 cm
Height (Shipping)
84.4 cm
Weight (Shipping)
25.1 kg
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
10 - 90%