LH55VHCEBGBXEN
Article
Intrastat
Shipping weight
19.5 kg
Total quantity in stocks
2
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
SAMSUNG
Reference
LH55VHCEBGBXEN
Article
Intrastat
Shipping weight
19.5 kg
Total quantity in stocks
2
Nearest delivery
Screen size (diag.)
55"
Matrix type
TFT IPS
Display surface
Matt
Touch screen
No
Transreflective technology
LED
Resolution
1920 x 1080 (FHD 1080)
Curved
0 R
Response time
8 ms
Brightness
700 nits
Static contrast
Dynamic contrast
Refresh rate
78 MHz
Frequency, horizontal min.
57.3 kHz
Frequency, horizontal max.
70 kHz
Frequency, vertical min.
47 Hz
Frequency, vertical max.
63 Hz
Viewing angle, horizontal
178 °
Viewing angle, vertical
178 °
Number of colors
16,7 mln
I/O connectors
1 x 3,5 mm minijack
I/O connectors
1 x DVI
2 x HDMI
1 x DisplayPort
1 x USB 2.0
2 x RS-232C (IR)
1 x RJ-45 LAN
Bluetooth
No
WiFi
Speakers built-in
TV tuner built-in
Web camera
None
Auto Pivot
Yes
Height adjustment
Certificates
CB
Certificates
CCC
CE
FCC Class B
VESA
600 x 400
Power consumption
250 W
Energy class
G
Color
Black
Height
683 mm
Width
1212.2 mm
Depth
70.4 mm