UE98DU9072UXXH
Article
Intrastat
Shipping weight
51.8 kg
Total quantity in stocks
30
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
SAMSUNG
Reference
UE98DU9072UXXH
Article
Intrastat
Shipping weight
51.8 kg
Total quantity in stocks
30
Nearest delivery
Product Type
LED-backlit LCD TV - Crystal UHD - Smart TV
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/1875140
Energy Class
Class F
Energy Class (HDR)
Class G
Power Consumption (Max)
490 Watt
Power Consumption Operational
178 Watt
Power Consumption SDR (On mode)
178 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
498 kWh/1000h
Energy Consumption per Year
247 kWh
Diagonal Class
98"
Series
DU9072 Series
Model Year
2024
Platform
Tizen OS
HDR Capable
Yes
HDR Format
HDR10+
Video Processor
Crystal 4K
TV Tuner
1x analogue, 1x digital
TV Tuner Presence
Yes
Sensors
Eco Sensor
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
3 ports
Modes
Picture Enhancements
Design
Slim look, 3 Bezel-less Design
Dimensions
Without stand
Width
218.11 cm
Depth
6.35 cm
Height
124.41 cm
Weight
Enclosure Colour
Graphite black
Resolution
3840 x 2160
Display Format
4K UHD (2160p)
Image Aspect Ratio
16:9
Frame Rate & Enhancement Technology
Motion Xcelerator 120Hz, 100 Hz Refresh Rate, Variable Refresh Rate (VRR)
LCD Backlight Technology
LED backlight UHD dimming
Display Menu Language
Multilingual
Features
Stand
Included
Stand Design
Tabletop
Stand Colour
Black
Stand Features
Flat feet
Flat Panel Mount Interface
600 x 400 mm