UE75U8092FUXXH
Article
Intrastat
Shipping weight
22.4 kg
Total quantity in stocks
64
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
SAMSUNG
Reference
UE75U8092FUXXH
Article
Intrastat
Shipping weight
22.4 kg
Total quantity in stocks
64
Nearest delivery
Product Type
LED-backlit LCD TV - Crystal UHD - Smart TV
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2205168
Energy Class
Class G
Energy Class (HDR)
Class G
Power Consumption (Max)
220 Watt
Power Consumption Operational
138 Watt
Power Consumption SDR (On mode)
138 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
199 kWh/1000h
Energy Consumption per Year
191 kWh
Diagonal Class
75"
Series
U8092F Series
Model Year
2025
Platform
Tizen OS
HDR Capable
Yes
HDR Format
HDR10+
Video Processor
Crystal 4K
TV Tuner
1x analogue, 1x digital
TV Tuner Presence
Yes
Sensors
Eco Sensor
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
3 ports
Modes
Auto Low Latency Mode (ALLM), Filmmaker Mode, HGIG Mode, AI Energy Mode
Picture Enhancements
Mega Contrast, contrast enhancer, PurColor, 4K Upscaling, colour booster
Design
3 Bezel-less Design, MetalStream Design
Dimensions
Without stand
Width
166.81 cm
Depth
7.7 cm
Height
95.78 cm
Weight
Enclosure Colour
Black
Resolution
3840 x 2160
Display Format
4K UHD (2160p)
Image Aspect Ratio
16:9
Frame Rate & Enhancement Technology
50 Hz Refresh Rate, Variable Refresh Rate (VRR), Motion Xcelerator
LCD Backlight Technology
LED backlight UHD dimming
Display Menu Language
Multilingual
Features
Stand
Included
Stand Design
Tabletop
Stand Colour
Black
Stand Features
Basic feet
Flat Panel Mount Interface
400 x 300 mm