UE43U8072FUXXH
Shipping weight
6.4 kg
Total quantity in stocks
100
Reference
UE43U8072FUXXH
Shipping weight
6.4 kg
Total quantity in stocks
100
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2205213
Power Consumption (Max)
110 Watt
Power Consumption Operational
52 Watt
Power Consumption SDR (On mode)
52 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
102 kWh/1000h
Energy Consumption per Year
72 kWh
Diagonal Class
43"
Series
U8072F Series
Model Year
2025
Modes
Auto Game Mode, Auto Low Latency Mode (ALLM), Filmmaker Mode, HGIG Mode, AI Energy Mode
Picture Enhancements
Mega Contrast, contrast enhancer, PurColor, 4K Upscaling, colour booster
Design
3 Bezel-less Design, MetalStream Design
Width
95.78 cm
Depth
7.63 cm
Height
55.88 cm
Weight
Enclosure Colour
Black
Frame Rate & Enhancement Technology
50 Hz Refresh Rate, Variable Refresh Rate (VRR), Motion Xcelerator
Stand Colour
Black
Stand Features
Basic feet
Flat Panel Mount Interface
200 x 200 mm