UE43DU8572UXXH
Article
Intrastat
Shipping weight
8.4 kg
Total quantity in stocks
30
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
SAMSUNG
Reference
UE43DU8572UXXH
Article
Intrastat
Shipping weight
8.4 kg
Total quantity in stocks
30
Nearest delivery
Product Type
LED-backlit LCD TV - Crystal UHD - Smart TV
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/1875054
Energy Class
Class G
Energy Class (HDR)
Class G
Power Consumption (Max)
130 Watt
Power Consumption Operational
53.4 Watt
Power Consumption SDR (On mode)
53 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
106 kWh/1000h
Energy Consumption per Year
74 kWh
Diagonal Class
43"
Series
DU8572 Series
Model Year
2024
Platform
Tizen OS
HDR Capable
Yes
HDR Format
HDR10+
Video Processor
Crystal 4K
TV Tuner
1x analogue, 1x digital
TV Tuner Presence
Yes
Sensors
Eco Sensor
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
3 ports
Modes
HGIG Mode, Auto Game Mode, Auto Low Latency Mode (ALLM), Filmmaker Mode, AI Energy Mode
Picture Enhancements
4K Upscaling, Mega Contrast, Dynamic Crystal Color, contrast enhancer
Design
AirSlim design, 3 Bezel-less Design, Slim look
Dimensions
Without stand
Width
96.63 cm
Depth
2.57 cm
Height
56.03 cm
Weight
Enclosure Colour
Titanium grey
Resolution
3840 x 2160
Display Format
4K UHD (2160p)
Image Aspect Ratio
16:9
Frame Rate & Enhancement Technology
Motion Xcelerator, 50 Hz Refresh Rate
LCD Backlight Technology
LED backlight UHD dimming
Display Menu Language
Multilingual
Features
Stand
Included
Stand Design
Tabletop
Stand Colour
Titanium grey
Stand Features
Simple Plus-Narrow
Flat Panel Mount Interface
200 x 200 mm