LH37SHCEBGBXEN
Shipping weight
8.4 kg
Total quantity in stocks
13
Reference
LH37SHCEBGBXEN
Shipping weight
8.4 kg
Total quantity in stocks
13
Nearest delivery
Product Type
LED-backlit LCD flat panel display
Energy Class
Class G
Power Consumption Operational
77 Watt
Power Consumption SDR (On mode)
46 kWh/1000h
Diagonal Class
37"
Series
SHC Series
Operating System
Tizen OS 7.0
HDMI Ports Qty
3 ports
Modes
Portrait mode
Picture Enhancements
72% Colour Gamut
Width
92.33 cm
Depth
4.48 cm
Height
27.76 cm
Weight
6.3 kg
Enclosure Colour
Black
LCD Display Technology
VA
Pixel Pitch
0.47 mm
Resolution
1920 x 540
Image Aspect Ratio
16:4.5
LCD Backlight Technology
LED backlight
Coating
28% Glass Haze
Image Contrast Ratio
4000:1
Brightness
700 cd/m²
Commercial Features
Samsung VXT CMS, Home UI
Features
Mega Contrast
Flat Panel Mount Interface
400 x 200 mm
USB Ports Qty
2
Configuration
8 GB
Connector Type
3 x HDMI ¦ 2 x USB ¦ Infrared input ¦ Audio line-out ¦ RS-232 input ¦ RS-232 output ¦ LAN input
Compliant Standards
EMC Class A, HDCP 2.2, Safety 60950-1, Safety 62368-1
EPEAT Compliant
EPEAT Bronze
ENERGY STAR Certified
Power Device
Power supply
Input Voltage
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Power Consumption Sleep
Depth (Shipping)
12.2 cm
Height (Shipping)
36.3 cm
Weight (Shipping)
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
10 - 80% (non-condensing)