LH43QMCEPGCXEN
Article
Intrastat
Shipping weight
11.3 kg
Total quantity in stocks
26
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
SAMSUNG
Reference
LH43QMCEPGCXEN
Article
Intrastat
Shipping weight
11.3 kg
Total quantity in stocks
26
Nearest delivery
Product Type
LED-backlit LCD flat panel display - Crystal UHD
Energy Class
Class G
Power Consumption Operational
121 Watt
Power Consumption SDR (On mode)
74 kWh/1000h
Diagonal Class
43"
Commercial Use
Yes - digital signage
Series
QMC Series
Platform
Tizen OS
Video Processor
Quantum 4K Lite
TV Tuner
No tuner
TV Tuner Presence
No
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
3 ports
PC Interface
DisplayPort
Modes
Director Mode, DICOM Simulation Mode
Picture Enhancements
Mega Dynamic Contrast Ratio, Dynamic Crystal Color, Intelligent UHD upscaling, 72% Colour Gamut NTSC
Design
Slim Design
Dimensions
Without stand
Width
96.95 cm
Depth
2.85 cm
Height
55.78 cm
Weight
8.8 kg
LCD Display Technology
IPS
Pixel Pitch
0.245 mm
Resolution
3840 x 2160
Display Format
4K UHD (2160p)
Image Aspect Ratio
16:9
LCD Backlight Technology
LED backlight
Coating
Anti-glare, 25% Glass Haze
Image Contrast Ratio
1200:1
Brightness
500 cd/m²
Viewing Angle
178 degrees
Viewing Angle (Vertical)
178 degrees
Response Time
8 ms
Commercial Features
SMART Signage Platform, Samsung VXT CMS, Home UI
Operation Hours / Days
24 / 7
Features
Smart Calibration
Stand
Optional
Flat Panel Mount Interface
200 x 200 mm
VESA Compatibility
Yes
USB Port
Yes
USB Ports Qty
2
Configuration
16 GB
Operating System
Tizen OS 7.0
Type
Remote control
Connectivity
Wi-Fi, LAN, Bluetooth
LAN Protocol
Ethernet
Connect & Share
Samsung Smart View+
Connector Type
3 x HDMI input ¦ DisplayPort input ¦ 2 x USB ¦ Audio line-out ¦ RS-232 input ¦ RS-232 output ¦ LAN
Compliant Standards
EMC Class B, TUV Rheinland, HDCP 2.2, Safety 60950-1, Safety 62368-1
EPEAT Compliant
EPEAT Bronze
ENERGY STAR Certified
ENERGY STAR Version
8.0
Power Device
Power supply
Input Voltage
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Power Consumption Stand by
0.5 Watt
Width (Shipping)
Depth (Shipping)
12.6 cm
Height (Shipping)
66.7 cm
Weight (Shipping)
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
10 - 80% (non-condensing)