LH65QHCEBGCXEN
Shipping weight
28.2 kg
Total quantity in stocks
23
Reference
LH65QHCEBGCXEN
Shipping weight
28.2 kg
Total quantity in stocks
23
Nearest delivery
Product Type
LED-backlit LCD flat panel display - Crystal UHD
Power Consumption Operational
148 Watt
Power Consumption SDR (On mode)
148 kWh/1000h
Diagonal Class
65"
Diagonal Size
64.5"
Series
QHC Series
Video Processor
Quantum 4K Lite
No
Sensors
Ambient light sensor (ALS), temperature sensor
HDMI Ports Qty
3 ports
PC Interface
DisplayPort
Modes
Pivot Mode, Director Mode, DICOM Simulation Mode
Picture Enhancements
Mega Dynamic Contrast Ratio, Dynamic Crystal Color, Intelligent UHD upscaling, 72% Colour Gamut NTSC
Design
Slim Design
Width
145.68 cm
Depth
2.85 cm
Height
83.19 cm
Weight
22.7 kg
Enclosure Colour
Black
LCD Display Technology
VA
Pixel Pitch
0.372 mm
Colour Support
16700000 colours
LCD Backlight Technology
LED backlight - Edge LED
Coating
Anti-glare, 25% Glass Haze
Brightness
700 cd/m²
Operation Hours / Days
24 / 7
Features
Smart Calibration, key lock, Workspace
Flat Panel Mount Interface
400 x 300 mm
Configuration
ARM Cortex-A73 Quad-Core ( 1.6 GHz ) - 2.5 GB LPDDR4 - 16 GB (available 10 GB)
Operating System
Tizen OS 7.0
Type
Remote control
Battery Included
Speaker System
2 channel
Output Power / Total
20 Watt
Connectivity
Wi-Fi, LAN, Bluetooth
LAN Protocol
Ethernet
Connect & Share
Samsung Smart View+
Connector Type
Cables Included
RS-232C (IN) adapter
Compliant Standards
Plug and Play, EMC Class B, IP5X, HDCP 2.2, IEC/EN 62368-1, Safety 60950-1, Safety 62368-1
EPEAT Compliant
EPEAT Bronze
ENERGY STAR Certified
ENERGY STAR Version
8.0
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Power Consumption Stand by
Depth (Shipping)
16.4 cm
Height (Shipping)
94.5 cm
Weight (Shipping)
30.2 kg
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
10 - 80% (non-condensing)