LH98QECEDGCXEN
Article
Intrastat
Shipping weight
65.8 kg
Total quantity in stocks
13
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
SAMSUNG
Reference
LH98QECEDGCXEN
Article
Intrastat
Shipping weight
65.8 kg
Total quantity in stocks
13
Nearest delivery
Product Type
LED-backlit LCD flat panel display
Power Consumption Operational
197 Watt
Diagonal Class
98"
Diagonal Size
97.5"
Commercial Use
Yes - digital signage
Series
QEC Series
Platform
Tizen OS
Operating System
Tizen OS 6.5
Video Processor
Quantum 4K
TV Tuner
No tuner
TV Tuner Presence
No
Sensors
Temperature sensor
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
4 ports
Picture Enhancements
93% DCI-P3 colour gamut
Design
3 Bezel-less Design, Slim Design
Dimensions
Without stand
Width
218.06 cm
Depth
4.84 cm
Height
124.39 cm
Weight
Enclosure Colour
Black
LCD Display Technology
VA
Pixel Pitch
0.562 mm
Colour Support
16700000 colours
Resolution
3840 x 2160
Display Format
4K UHD (2160p)
Image Aspect Ratio
16:9
Frame Rate & Enhancement Technology
60 Hz Refresh Rate
LCD Backlight Technology
LED backlight - Edge LED
Coating
2% Glass Haze
Image Contrast Ratio
5000:1
Brightness
450 cd/m²
Viewing Angle
178 degrees
Viewing Angle (Vertical)
178 degrees
Response Time
8 ms
Commercial Features
Operation Hours / Days
16 / 7
Flat Panel Mount Interface
600 x 400 mm
VESA Compatibility
Yes
USB Port
Yes
USB Ports Qty
2
Configuration
ARM Cortex-A72 Quad-Core ( 1.7 GHz ) - 2.5 GB LPDDR4 - 8 GB (available 3 GB)
Type
Remote control
Battery Included
Speaker System
2.2 channel
Output Power / Total
40 Watt
Connectivity
Wi-Fi, Bluetooth, LAN
LAN Protocol
Ethernet
Wi-Fi Protocol
802.11ac
Bluetooth Version
Bluetooth 5.2
Connect & Share
Screen Mirroring
Connector Type
4 x HDMI 2 x USB LAN RS-232 input
Cables Included
RS-232C (IN) adapter
Compliant Standards
EMC Class B, IEC/EN 62368-1, Plug and Play
Power Device
Power supply
Input Voltage
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Power Consumption Stand by
0.5 Watt
Service & Support
Limited warranty - 3 years
Width (Shipping)
Depth (Shipping)
35 cm
Height (Shipping)
Weight (Shipping)
87.8 kg
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
10 - 80% (non-condensing)