QE83S90FAEXXH
Article
Intrastat
Shipping weight
37.6 kg
Total quantity in stocks
1
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
SAMSUNG
Reference
QE83S90FAEXXH
Article
Intrastat
Shipping weight
37.6 kg
Total quantity in stocks
1
Nearest delivery
Product Type
OLED TV - Smart TV
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2205107
Energy Class
Class F
Energy Class (HDR)
Class G
Power Consumption (Max)
740 Watt
Power Consumption Operational
150 Watt
Power Consumption SDR (On mode)
150 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
379 kWh/1000h
Energy Consumption per Year
208 kWh
Diagonal Class
83"
Series
S90F Series
Model Year
2025
Platform
Tizen OS
HDR Capable
Yes
HDR Format
HDR10+
HDR Technology
HDR10+ Adaptive, HDR10+ Gaming, OLED HDR +
Video Processor
NQ4 AI Gen3
TV Tuner
1x analogue, 2x digital
TV Tuner Presence
Yes
Extended PVR
Sensors
Eco Sensor
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
4 ports
Modes
Picture Enhancements
Design
4 Bezel-less Design, LaserSlim Design
Dimensions
Without stand
Width
185.1 cm
Depth
4.49 cm
Height
106.28 cm
Weight
Enclosure Colour
Black
Resolution
3840 x 2160
Display Format
4K UHD (2160p)
Image Aspect Ratio
16:9
Frame Rate & Enhancement Technology
Variable Refresh Rate (VRR), 100Hz (Up to 144Hz) Refresh Rate, Motion Xcelerator 144Hz
LCD Backlight Technology
Self-illuminating pixels
Coating
Anti-reflection
Display Menu Language
Multilingual
Features
Stand
Included
Stand Design
Tabletop
Stand Colour
Silver
Stand Features
Simple Plus Blade
Flat Panel Mount Interface
400 x 300 mm