QE75QN90FATXXH
Article
Intrastat
Shipping weight
34.1 kg
Total quantity in stocks
1
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
SAMSUNG
Reference
QE75QN90FATXXH
Article
Intrastat
Shipping weight
34.1 kg
Total quantity in stocks
1
Nearest delivery
Product Type
LED-backlit LCD TV - Neo QLED - Smart TV
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2205024
Energy Class
Class E
Energy Class (HDR)
Class G
Power Consumption (Max)
315 Watt
Power Consumption Operational
101 Watt
Power Consumption SDR (On mode)
101 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
253 kWh/1000h
Energy Consumption per Year
140 kWh
Diagonal Class
75"
Series
QN90F Series
Model Year
2025
Platform
Tizen OS
HDR Capable
Yes
HDR Format
HDR10+
HDR Technology
HDR10+ Adaptive, HDR10+ Gaming, Neo Quantum HDR+
Video Processor
NQ4 AI Gen3
TV Tuner
1x analogue, 2x digital
TV Tuner Presence
Yes
Sensors
Eco Sensor
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
4 ports
Modes
Picture Enhancements
Design
Ultra Slim Design, 3 Bezel-less Design, NeoSlim Design
Dimensions
Without stand
Width
167 cm
Depth
2.77 cm
Height
95.74 cm
Weight
Enclosure Colour
Black
Resolution
3840 x 2160
Display Format
4K UHD (2160p)
Image Aspect Ratio
16:9
Frame Rate & Enhancement Technology
Variable Refresh Rate (VRR), Motion Xcelerator 165Hz, 120Hz (Up to 165Hz) Refresh Rate
LCD Backlight Technology
Quantum Mini LED - Ultimate UHD Dimming, Quantum Matrix Technology Plus
Coating
Anti-glare
Display Menu Language
Multilingual
Features
Stand
Included
Stand Design
Tabletop
Stand Colour
Black
Stand Features
Sharp Neck Hexagon
Flat Panel Mount Interface
400 x 400 mm