QE75LS03FWUXXH
Article
Intrastat
Shipping weight
30.7 kg
Total quantity in stocks
2
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
SAMSUNG
Reference
QE75LS03FWUXXH
Article
Intrastat
Shipping weight
30.7 kg
Total quantity in stocks
2
Nearest delivery
Product Type
LED-backlit LCD TV - Neo QLED - Smart TV
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2204835
Energy Class
Class G
Energy Class (HDR)
Class G
Power Consumption (Max)
240 Watt
Power Consumption Operational
141 Watt
Power Consumption SDR (On mode)
141 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
250 kWh/1000h
Energy Consumption per Year
196 kWh
Diagonal Class
75"
Series
The Frame Pro LS03FW Series
Model Year
2025
Platform
Tizen OS
HDR Capable
Yes
HDR Format
HDR10+
HDR Technology
HDR10+ Adaptive, HDR10+ Gaming, Neo Quantum HDR
Video Processor
NQ4 AI Gen3
TV Tuner
1x analogue, 1x digital
TV Tuner Presence
Yes
Sensors
Eco Sensor, light sensor, motion sensor
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
5 ports
Modes
Picture Enhancements
Design
Very Narrow Bezel Design (VNB), Slim Design, Modern Frame Design
Dimensions
Without stand
Width
168.53 cm
Depth
2.69 cm
Height
96.54 cm
Weight
Enclosure Colour
Black
Resolution
3840 x 2160
Display Format
4K UHD (2160p)
Image Aspect Ratio
16:9
Frame Rate & Enhancement Technology
Variable Refresh Rate (VRR), 100Hz (Up to 144Hz) Refresh Rate, Motion Xcelerator 144Hz
LCD Backlight Technology
Quantum Dot technology, Quantum Mini LED - Supreme UHD dimming, Quantum Matrix Technology Slim
Coating
Matte
Display Menu Language
Multilingual
Features
Stand
Included
Stand Design
Tabletop
Stand Colour
Black
Stand Features
Height adjustable, round feet
Flat Panel Mount Interface
400 x 400 mm