QE55Q8FAAUXXH
Shipping weight
13.9 kg
Total quantity in stocks
115
Reference
QE55Q8FAAUXXH
Shipping weight
13.9 kg
Total quantity in stocks
115
Nearest delivery
Product Type
LED-backlit LCD TV - QLED - Smart TV
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2204813
Energy Class
Class E
Power Consumption (Max)
190 Watt
Power Consumption Operational
64 Watt
Power Consumption SDR (On mode)
64 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
152 kWh/1000h
Energy Consumption per Year
89 kWh
Diagonal Class
55"
Series
Q8F Series
HDR Technology
HDR10+ Adaptive, Quantum HDR+
Video Processor
Q4 AI
TV Tuner
1x analogue, 1x digital
HDMI Ports Qty
3 ports
Design
3 Bezel-less Design, AirSlim design
Width
123.21 cm
Depth
2.57 cm
Height
70.88 cm
Weight
Enclosure Colour
Grey
Frame Rate & Enhancement Technology
50 Hz Refresh Rate, Motion Xcelerator
LCD Backlight Technology
Quantum Dot technology, Dual LED - Supreme UHD dimming
Stand Features
Aero linear
Flat Panel Mount Interface
200 x 200 mm