QE55LS03FAUXXH
Shipping weight
16.9 kg
Total quantity in stocks
18
Reference
QE55LS03FAUXXH
Shipping weight
16.9 kg
Total quantity in stocks
18
Nearest delivery
Product Type
LED-backlit LCD TV - QLED - Smart TV
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2204825
Power Consumption (Max)
170 Watt
Power Consumption Operational
82 Watt
Power Consumption SDR (On mode)
82 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
175 kWh/1000h
Energy Consumption per Year
114 kWh
Diagonal Class
55"
Series
The Frame LS03F Series
HDR Technology
Quantum HDR, HDR10+ Adaptive, HDR10+ Gaming
Video Processor
NQ4 AI Gen2
TV Tuner
1x analogue, 1x digital
Sensors
Eco Sensor, brightness sensor, motion sensor
HDMI Ports Qty
4 ports
Design
Very Narrow Bezel Design (VNB), Slim Design, Modern Frame Design
Width
123.79 cm
Depth
2.49 cm
Height
70.88 cm
Weight
Enclosure Colour
Black
Frame Rate & Enhancement Technology
Variable Refresh Rate (VRR), 100Hz (Up to 144Hz) Refresh Rate, Motion Xcelerator 144Hz
LCD Backlight Technology
Quantum Dot technology, Dual LED - Supreme UHD dimming
Coating
Matte
Stand Colour
Black
Stand Features
Height adjustable
Flat Panel Mount Interface
200 x 200 mm