QE50Q8FAAUXXH
Article
Intrastat
Shipping weight
10.8 kg
Total quantity in stocks
5
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
SAMSUNG
Reference
QE50Q8FAAUXXH
Article
Intrastat
Shipping weight
10.8 kg
Total quantity in stocks
5
Nearest delivery
Product Type
LED-backlit LCD TV - QLED - Smart TV
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2204814
Energy Class
Class E
Energy Class (HDR)
Class G
Power Consumption (Max)
155 Watt
Power Consumption Operational
54 Watt
Power Consumption SDR (On mode)
54 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
126 kWh/1000h
Energy Consumption per Year
75 kWh
Diagonal Class
50"
Series
Q8F Series
Model Year
2025
Platform
Tizen OS
HDR Capable
Yes
HDR Format
HDR10+
HDR Technology
HDR10+ Adaptive, Quantum HDR+
Video Processor
Q4 AI
TV Tuner
1x analogue, 1x digital
TV Tuner Presence
Yes
Sensors
Eco Sensor
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
3 ports
Modes
Picture Enhancements
Design
3 Bezel-less Design, AirSlim design
Dimensions
Without stand
Width
111.83 cm
Depth
2.57 cm
Height
64.41 cm
Weight
Enclosure Colour
Grey
Resolution
3840 x 2160
Display Format
4K UHD (2160p)
Image Aspect Ratio
16:9
Frame Rate & Enhancement Technology
50 Hz Refresh Rate, Motion Xcelerator
LCD Backlight Technology
Quantum Dot technology, Dual LED - Supreme UHD dimming
Display Menu Language
Multilingual
Features
Stand
Included
Stand Design
Tabletop
Stand Colour
Black
Stand Features
Aero linear
Flat Panel Mount Interface
200 x 200 mm