LH85QBCEBGCXEN
Article
Intrastat
Shipping weight
54.101 kg
Total quantity in stocks
7
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
SAMSUNG
Reference
LH85QBCEBGCXEN
Article
Intrastat
Shipping weight
54.101 kg
Total quantity in stocks
7
Nearest delivery
Product Type
LED-backlit LCD flat panel display
Power Consumption Operational
231 Watt
Diagonal Class
85"
Diagonal Size
84.5"
Commercial Use
Yes - digital signage
Series
QBC Series
Platform
Tizen OS
Operating System
Tizen OS 7.0
Video Processor
Crystal 4K
TV Tuner
No tuner
TV Tuner Presence
No
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
3 ports
Modes
DICOM Simulation Mode
Picture Enhancements
Mega Dynamic Contrast Ratio, Dynamic Crystal Color, 72% Colour Gamut NTSC
Design
Even Bezel Design, Ultra Slim
Dimensions
Without stand
Width
190.43 cm
Depth
2.85 cm
Height
108.53 cm
Weight
41.9 kg
LCD Display Technology
VA
Pixel Pitch
0.487 mm
Resolution
3840 x 2160
Display Format
4K UHD (2160p)
Image Aspect Ratio
16:9
LCD Backlight Technology
LED backlight
Coating
2% haze
Image Contrast Ratio
4000:1
Brightness
350 cd/m²
Viewing Angle
178 degrees
Viewing Angle (Vertical)
178 degrees
Response Time
10 ms
Commercial Features
Samsung VXT CMS, Home UI
Operation Hours / Days
16 / 7
Features
Smart Calibration
Stand
Optional
Flat Panel Mount Interface
600 x 400 mm
VESA Compatibility
Yes
USB Port
Yes
USB Ports Qty
2
Configuration
8 GB
Connectivity
Wi-Fi, LAN, Bluetooth
LAN Protocol
Ethernet
Connector Type
Compliant Standards
HDCP 2.2, EMI Class B, Safety 60950-1, Safety 62368-1
EPEAT Compliant
EPEAT Bronze
ENERGY STAR Certified
Power Device
Power supply
Input Voltage
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Power Consumption Sleep
0.5 Watt
Width (Shipping)
Depth (Shipping)
21 cm
Height (Shipping)
Weight (Shipping)
53.9 kg
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
10 - 80% (non-condensing)