LH55OMNESGBXEN
Shipping weight
15.758626 kg
Total quantity in stocks
83
Reference
LH55OMNESGBXEN
Shipping weight
15.758626 kg
Total quantity in stocks
83
Nearest delivery
Product Type
LED-backlit LCD flat panel display
Power Consumption (On mode)
450 W
Diagonal Class
55"
Series
OMN-S Series
TV Tuner
No tuner
TV Tuner Presence
No
HDMI Ports Qty
2 ports
PC Interface
DisplayPort
Picture Enhancements
Mega Dynamic Contrast Ratio, 72% Colour Gamut
Design
Slim Design
Protection
Dustproof
Width
125.34 cm
Depth
5.45 cm
Height
72.42 cm
Weight
23.1 kg
LCD Display Technology
VA
Pixel Pitch
0.63 mm
Resolution
1920 x 1080
Display Format
1080p
LCD Backlight Technology
LED backlight
Coating
0% Glass Haze
Image Contrast Ratio
6000:1
Brightness
4000 cd/m²
Viewing Angle
178 degrees
Viewing Angle (Vertical)
178 degrees
Response Time
6 ms
Commercial Features
Visible with Polarised Sunglasses, MagicInfo S7 Player
Features
Remote management
Flat Panel Mount Interface
400 x 400 mm
VESA Compatibility
Yes
USB Ports Qty
1
Configuration
8 GB
Operating System
Tizen OS 5.0
Connectivity
Wi-Fi, LAN
Connector Type
Compliant Standards
EMC Class A, IP5X, HDCP 2.2, Safety 60950-1
Power Device
Power supply
Input Voltage
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Power Consumption Sleep
0.5 Watt
Width (Shipping)
142 cm
Depth (Shipping)
17.8 cm
Height (Shipping)
87.9 cm
Weight (Shipping)
29.1 kg
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
10 - 80% (non-condensing)