LH55OMNDSGBXEN
Shipping weight
42 kg
Total quantity in stocks
39
Reference
LH55OMNDSGBXEN
Shipping weight
42 kg
Total quantity in stocks
39
Nearest delivery
Product Type
Dual sided LED flat panel display
Power Consumption (On mode)
500 W
Diagonal Class
55"
Series
OMN-DS Series
Outdoor
Yes
Sun Exposure
Full sun
Platform
Tizen OS
HDMI Ports Qty
2 ports
Picture Enhancements
Mega Dynamic Contrast Ratio, 72% Colour Gamut
Design
Flexible design
Width
72.68 cm
Depth
6.95 cm
Height
129.9 cm
Pixel Pitch
0.63 mm
Resolution
1920 x 1080
Display Format
1080p
LCD Backlight Technology
LED backlight
Coating
0% Glass Haze
Image Contrast Ratio
6000:1
Brightness
3000 cd/m²
Response Time
6 ms
Commercial Features
SMART Signage Platform, MagicInfo S7 Player
Features
Clean cable solution
Configuration
8 GB
Operating System
Tizen OS 5.0
Connectivity
Wi-Fi, LAN
Connector Type
2 x HDMI ¦ 2 x USB ¦ LAN ¦ RS-232 input ¦ Infrared input
Compliant Standards
EMC Class A, HDCP 2.2, Safety 60950-1
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Power Consumption Sleep
0.5 Watt
Width (Shipping)
94 cm
Depth (Shipping)
3.67 cm
Height (Shipping)
Weight (Shipping)
52 kg
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
10 - 80% (non-condensing)