LH55OMBEBGBXEN
Shipping weight
29.1 kg
Reference
LH55OMBEBGBXEN
Shipping weight
29.1 kg
Display diagonal
139.7 cm (55")
Display technology
ADS
Display resolution
3840 x 2160 pixels
Display brightness
3000 cd/m²
HD type
4K Ultra HD
Panel type
ADS
Response time
8 ms
Contrast ratio (typical)
1200:1
Dynamic contrast ratio marketing name
Mega Contrast
Viewing angle, horizontal
178°
Viewing angle, vertical
178°
Pixel pitch
0.315 x 0.315 mm
Colour saturation
72%
Horizontal scan range
15 - 135 kHz
Vertical scan range
24 - 75 Hz
Haze rate
1%
HDMI ports quantity
2
DisplayPorts quantity
1
USB port
Y
Ethernet LAN
Y
Wi-Fi
HDMI version
2.0
HDMI input ports quantity
2
DisplayPorts in
USB ports quantity
RS-232 interface
Infrared data port
VESA mounting
Panel mounting interface
400 x 400 mm
Bezel width (bottom)
1.91 cm
Bezel width (side)
1.91 cm
Bezel width (top)
Operating hours (hours/days)
24/7
HDCP
International Protection (IP) code
IP5X
HDCP version
2.2
Power consumption (typical)
450 W
Power consumption (sleep)
0.5 W
AC input voltage
100 - 240 V
AC input frequency
50 / 60 Hz
Internal storage capacity
8 GB
Operating system installed
Tizen 5.0
Width
1253.4 mm
Depth
54.5 mm
Height
724.2 mm
Weight
23.1 kg
Package width
1420 mm
Package depth
178 mm
Package height
879 mm
Package weight
Operating temperature (T-T)
0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)
10 - 80%